O lidské soudružnosti, lásce a naději..

22. 03. 2020 14:17:54
Dnešek rozhodně nelze prohlásit za běžný víkendový den. Jako by se život zastavil. Může za to šíření koronavirové infekce a nutná opatření s tím související.

A jde také o zkoušku naší vnitřní rozvahy, naší schopnosti se přizpůsobit, našeho odhodlání udělat vše, co je třeba. Plané řeči nepomohou. Jednak hospody jsou zavřené, jednak nemá žádný smysl kritizovat rozhodnutí, která směřují k zabezpečení co největší ochrany nás obyvatel. Lze se nicméně zamyslet nad tím, jak pomoci nyní a co je třeba udělat v budoucnu.

Jsme svědky široké lidské soudružnosti, mnoho dobrovolníků pomáhá starším a handicapovaným, vidíme, kolik lidí šije roušky nejen pro sebe a kolik dalších lidí pomáhá při organizaci potřebné pomoci kdekoliv. I na ulici, kde je sice lidí minimálně, na sebe auta netroubí a v klidu počkají, až se jiné auto rozjede nebo zacouvá... Zkrátka atmosféru zvýšené lidské lásky vidíme všude.

Denně slyším, že jsme ve válce. Ve válce s virem a virus musíme porazit. Tuto symboliku bych raději označil za nadsázku. Ne, že by se virus nedal zcela eliminovat, v sedmdesátých letech minulého století se povedlo porazit virus pravých neštovic, který trápil lidstvo od nepaměti. Od té doby se již proti pravým neštovicím (lat. variola) neočkuje také proto, že pro jejich virus byl člověk jediným přirozeným hostitelem. O tzv. wu-chanském viru tedy koronaviru Covid -19 toho tolik nevíme. Dobrá zpráva je, že se „rýsuje“ možnost léčby, alepoň dle zpráv od odborníků: například v USA, Japonsku nebo Itálii. A také se horečně pracuje na přípravě příslušné vakcíny.

V odborné literatuře se uvádí vazba viru SARS-CoV-2, kam námi sledovaný virus patří, na buněčný receptor pro enzym vytvářející Angiotenzin II z Angiotenzinu I, který je umístěn v hojném počtu v plicních sklípcích. Nutno říci, že Angiotenzin II je hormon v těle nezbytný a zabezpečující regulaci krevního tlaku (jeho vzestup), spolupůsobí na tvorbu adrenalinu, atd. Právě na tomto buněčném receptoru by měl působit lék proti „našemu“ viru a bránit jeho vniknutí do buňky, neboť právě tento receptor užívá koronavirus jako vstupní bránu do buňky, bez které nemůže žít. Věřme, že dostupné léky budou brzy k dispozici. V každém případě toto je vysvětlení, proč nemocní s COVID-19 trpí především plicními příznaky včetně zápalu plic.

Rád bych zdůraznil, že v ČR nyní bojujeme především s rychlostí s jakou se virus šíří, jeho nakažlivost je velmi vysoká. Méně lze bojovat (bez vakcíny) s vlastním šířením. Někdo říká, že virus promoří 15% obyvatelstva, v Německu počítají s 50%-60%. Nesmírně důležitá je připravenost zdravotnického systému na těžší případy onemocnění, která se v delším časo-vém úseku dá lépe realizovat. Především o to nyní bojujeme. Proto všichni nosme roušky, protože jen tak můžeme rychlost šíření viru omezit. Osobně se domnívám, že nelze především z důvodů dnešního globalizovaného světa, pohybu zboží a nakonec i osob dlouhodobě uzavřít hranice nebo nechat trvale nás občany sedět doma, protože šíření viru (byť pomaleji) stejně nezabráníme a nakonec dle kvalifikovaných odhadů již dnes je většina nakažených bez příznaků onemocnění a neví o tom, že nějakou dobu (několik týdnů) virus přenášejí nebo budou přenášet. S tím souvisí potřeba zásadně rozšířit dostupnost testů na na přítomnost koronaviru. Důležité je ochránit především naše starší spoluobčany a další rizikové skupiny a pomoci jim tuto nelehkou dobu přečkat. Což se také nyní děje.

A v čem vidím naději? V možnosti některé věci do budoucna změnit... Být více připraveni na vše možné. Týká se to nás všech. Jen pro příklad uvádím. Více kvalifikovaných zdravotníků, nikoliv méně. Ukazuje se, že neustále rušení lůžek akutní péče v menších nemocnicích nemusí být k užitku. Větší připravenost armády k možnému zásahu (jakkoliv si jej nepřejeme), dostatek záchranářů a policistů, ale i více učitelů a méně úředníků. Méně konzumu všeho zboží, více tvořivé práce a větší podpora domácích podniků, živnostníků, atd. Menší závislost na zahraničním dovozu potravin... A mohl bych pokračovat. Jako příklad uvedu, a to nemám nic proti zahraničním investicím, Škodu auto, a.s., která nyní z rozhodnutí zahraničního vedení zastavila výrobu a kdy jí zpustí – není jasné. Jisté je, že vznikají obrovské škody a to i pro naši republiku, i když vlastník sídlí v Německu.

Řadu věcí je třeba do budoucna změnit, nyní je dobrá možnost i nutnost tyto změny udělat!

Autor: Marek Zeman | neděle 22.3.2020 14:17 | karma článku: 12.30 | přečteno: 285x

Další články blogera

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma článku: 34.64 | Přečteno: 888 | Diskuse

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 39.15 | Přečteno: 3565 | Diskuse

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 32.49 | Přečteno: 1810 | Diskuse

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 835 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 412 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 174 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 152 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 222 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1591

Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...