Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

O lidské soudružnosti, lásce a naději..

22. 03. 2020 14:17:54
Dnešek rozhodně nelze prohlásit za běžný víkendový den. Jako by se život zastavil. Může za to šíření koronavirové infekce a nutná opatření s tím související.

A jde také o zkoušku naší vnitřní rozvahy, naší schopnosti se přizpůsobit, našeho odhodlání udělat vše, co je třeba. Plané řeči nepomohou. Jednak hospody jsou zavřené, jednak nemá žádný smysl kritizovat rozhodnutí, která směřují k zabezpečení co největší ochrany nás obyvatel. Lze se nicméně zamyslet nad tím, jak pomoci nyní a co je třeba udělat v budoucnu.

Jsme svědky široké lidské soudružnosti, mnoho dobrovolníků pomáhá starším a handicapovaným, vidíme, kolik lidí šije roušky nejen pro sebe a kolik dalších lidí pomáhá při organizaci potřebné pomoci kdekoliv. I na ulici, kde je sice lidí minimálně, na sebe auta netroubí a v klidu počkají, až se jiné auto rozjede nebo zacouvá... Zkrátka atmosféru zvýšené lidské lásky vidíme všude.

Denně slyším, že jsme ve válce. Ve válce s virem a virus musíme porazit. Tuto symboliku bych raději označil za nadsázku. Ne, že by se virus nedal zcela eliminovat, v sedmdesátých letech minulého století se povedlo porazit virus pravých neštovic, který trápil lidstvo od nepaměti. Od té doby se již proti pravým neštovicím (lat. variola) neočkuje také proto, že pro jejich virus byl člověk jediným přirozeným hostitelem. O tzv. wu-chanském viru tedy koronaviru Covid -19 toho tolik nevíme. Dobrá zpráva je, že se „rýsuje“ možnost léčby, alepoň dle zpráv od odborníků: například v USA, Japonsku nebo Itálii. A také se horečně pracuje na přípravě příslušné vakcíny.

V odborné literatuře se uvádí vazba viru SARS-CoV-2, kam námi sledovaný virus patří, na buněčný receptor pro enzym vytvářející Angiotenzin II z Angiotenzinu I, který je umístěn v hojném počtu v plicních sklípcích. Nutno říci, že Angiotenzin II je hormon v těle nezbytný a zabezpečující regulaci krevního tlaku (jeho vzestup), spolupůsobí na tvorbu adrenalinu, atd. Právě na tomto buněčném receptoru by měl působit lék proti „našemu“ viru a bránit jeho vniknutí do buňky, neboť právě tento receptor užívá koronavirus jako vstupní bránu do buňky, bez které nemůže žít. Věřme, že dostupné léky budou brzy k dispozici. V každém případě toto je vysvětlení, proč nemocní s COVID-19 trpí především plicními příznaky včetně zápalu plic.

Rád bych zdůraznil, že v ČR nyní bojujeme především s rychlostí s jakou se virus šíří, jeho nakažlivost je velmi vysoká. Méně lze bojovat (bez vakcíny) s vlastním šířením. Někdo říká, že virus promoří 15% obyvatelstva, v Německu počítají s 50%-60%. Nesmírně důležitá je připravenost zdravotnického systému na těžší případy onemocnění, která se v delším časo-vém úseku dá lépe realizovat. Především o to nyní bojujeme. Proto všichni nosme roušky, protože jen tak můžeme rychlost šíření viru omezit. Osobně se domnívám, že nelze především z důvodů dnešního globalizovaného světa, pohybu zboží a nakonec i osob dlouhodobě uzavřít hranice nebo nechat trvale nás občany sedět doma, protože šíření viru (byť pomaleji) stejně nezabráníme a nakonec dle kvalifikovaných odhadů již dnes je většina nakažených bez příznaků onemocnění a neví o tom, že nějakou dobu (několik týdnů) virus přenášejí nebo budou přenášet. S tím souvisí potřeba zásadně rozšířit dostupnost testů na na přítomnost koronaviru. Důležité je ochránit především naše starší spoluobčany a další rizikové skupiny a pomoci jim tuto nelehkou dobu přečkat. Což se také nyní děje.

A v čem vidím naději? V možnosti některé věci do budoucna změnit... Být více připraveni na vše možné. Týká se to nás všech. Jen pro příklad uvádím. Více kvalifikovaných zdravotníků, nikoliv méně. Ukazuje se, že neustále rušení lůžek akutní péče v menších nemocnicích nemusí být k užitku. Větší připravenost armády k možnému zásahu (jakkoliv si jej nepřejeme), dostatek záchranářů a policistů, ale i více učitelů a méně úředníků. Méně konzumu všeho zboží, více tvořivé práce a větší podpora domácích podniků, živnostníků, atd. Menší závislost na zahraničním dovozu potravin... A mohl bych pokračovat. Jako příklad uvedu, a to nemám nic proti zahraničním investicím, Škodu auto, a.s., která nyní z rozhodnutí zahraničního vedení zastavila výrobu a kdy jí zpustí – není jasné. Jisté je, že vznikají obrovské škody a to i pro naši republiku, i když vlastník sídlí v Německu.

Řadu věcí je třeba do budoucna změnit, nyní je dobrá možnost i nutnost tyto změny udělat!

Autor: Marek Zeman | neděle 22.3.2020 14:17 | karma článku: 12.30 | přečteno: 284x

Další články blogera

Marek Zeman

Green Deal! Děkujeme nechceme-přírodu chraňme jinak!

Green Deal dle paní Von der Leyenové zůstává stěžejním projektem EU a to nejen pro jeho nezbytnost pro snížení dopadu klimatických změn, ale i pro nutnost účinného boje evropských firem v rámci celosvětové hospodářské soutěže.

13.9.2023 v 11:52 | Karma článku: 34.64 | Přečteno: 877 | Diskuse

Marek Zeman

Léky chybí, co bude dál?

Léky stále v lékárnách chybí, moc se o tom nemluví, ale někdy chybí i nenahraditelná léčiva a to už je závažný problém...

29.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 39.15 | Přečteno: 3561 | Diskuse

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 32.49 | Přečteno: 1801 | Diskuse

Marek Zeman

Je to jen alibi, pane premiére!

Vláda předložila "konzolidační balíček", který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

15.5.2023 v 7:53 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 835 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Stalinův Sovětský svaz, příšerná bída, horší jak za cara

Vřele doporučuji každému, kdo se chce seznámit se skutečnou realitou komunistického Ruska. Jedná se o vynikající knihu historičky Sheily Fitzpatrickové Každodenní stalinismus.

30.11.2023 v 19:40 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 168 | Diskuse

Martin Vavruša

Kolik přesně bankrotů potřebujete?

Za dalekými horami a za dalekými lesy, byla nebyla jedna krásná země. Příroda tak nádherná, že by vám oči slzely. A přírodních zdrojů tak moc, že by každý v zemi mohl vést pohodlný a bohatý život.

30.11.2023 v 17:50 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 423 | Diskuse

Karel Trčálek

Kdo se má v těch dezolátech vyznat, sakra?

Jak má prostý člověk vědět, kdo je dezolát? Jak se má vyznat v "dezolátní sféře", pokud ji pravidelně nesleduje? A znali umělci v roce 1977 při podpisu anticharty text Charty 77 a všechny její signatáře?

30.11.2023 v 17:19 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 243 | Diskuse

Helena Herynková

Hodně překvapivé čtení

Mrtvoly, které zřejmě nejsou zcela mrtvé. Zavraždění bez zjevného důvodu a svérázná partička vyšetřovatelů. Odplata za pradávné příkoří, které je nesmazatelně zapsané v dějinách amerického jihu. Jižanské stromy divné ovoce nesou.

30.11.2023 v 16:42 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jaroslav Bulava

Máš nádor? Jeden? A není to málo? Tak tu máš druhý!

První návštěva v onkologické ambulanci proběhla, jak se kdysi psávalo "v přátelské atmosféře". Paní doktorka byla příjemná a milá, vše mi vysvětlila, nastínila další postup a léčbu. Chemoterapie a bioléčba.

30.11.2023 v 12:45 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 577 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1590

Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek The Blue Academy z.s.,který se věnuje návrhům na ochranu životního prostředí, boji proti manipulacím  typu Green Deal a smysluplným projektům environmentálního charakteru ekonomicky přijatelným. (www.theblueacademy.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik

více

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...