Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

O lidské soudružnosti, lásce a naději..

22. 03. 2020 14:17:54
Dnešek rozhodně nelze prohlásit za běžný víkendový den. Jako by se život zastavil. Může za to šíření koronavirové infekce a nutná opatření s tím související.

A jde také o zkoušku naší vnitřní rozvahy, naší schopnosti se přizpůsobit, našeho odhodlání udělat vše, co je třeba. Plané řeči nepomohou. Jednak hospody jsou zavřené, jednak nemá žádný smysl kritizovat rozhodnutí, která směřují k zabezpečení co největší ochrany nás obyvatel. Lze se nicméně zamyslet nad tím, jak pomoci nyní a co je třeba udělat v budoucnu.

Jsme svědky široké lidské soudružnosti, mnoho dobrovolníků pomáhá starším a handicapovaným, vidíme, kolik lidí šije roušky nejen pro sebe a kolik dalších lidí pomáhá při organizaci potřebné pomoci kdekoliv. I na ulici, kde je sice lidí minimálně, na sebe auta netroubí a v klidu počkají, až se jiné auto rozjede nebo zacouvá... Zkrátka atmosféru zvýšené lidské lásky vidíme všude.

Denně slyším, že jsme ve válce. Ve válce s virem a virus musíme porazit. Tuto symboliku bych raději označil za nadsázku. Ne, že by se virus nedal zcela eliminovat, v sedmdesátých letech minulého století se povedlo porazit virus pravých neštovic, který trápil lidstvo od nepaměti. Od té doby se již proti pravým neštovicím (lat. variola) neočkuje také proto, že pro jejich virus byl člověk jediným přirozeným hostitelem. O tzv. wu-chanském viru tedy koronaviru Covid -19 toho tolik nevíme. Dobrá zpráva je, že se „rýsuje“ možnost léčby, alepoň dle zpráv od odborníků: například v USA, Japonsku nebo Itálii. A také se horečně pracuje na přípravě příslušné vakcíny.

V odborné literatuře se uvádí vazba viru SARS-CoV-2, kam námi sledovaný virus patří, na buněčný receptor pro enzym vytvářející Angiotenzin II z Angiotenzinu I, který je umístěn v hojném počtu v plicních sklípcích. Nutno říci, že Angiotenzin II je hormon v těle nezbytný a zabezpečující regulaci krevního tlaku (jeho vzestup), spolupůsobí na tvorbu adrenalinu, atd. Právě na tomto buněčném receptoru by měl působit lék proti „našemu“ viru a bránit jeho vniknutí do buňky, neboť právě tento receptor užívá koronavirus jako vstupní bránu do buňky, bez které nemůže žít. Věřme, že dostupné léky budou brzy k dispozici. V každém případě toto je vysvětlení, proč nemocní s COVID-19 trpí především plicními příznaky včetně zápalu plic.

Rád bych zdůraznil, že v ČR nyní bojujeme především s rychlostí s jakou se virus šíří, jeho nakažlivost je velmi vysoká. Méně lze bojovat (bez vakcíny) s vlastním šířením. Někdo říká, že virus promoří 15% obyvatelstva, v Německu počítají s 50%-60%. Nesmírně důležitá je připravenost zdravotnického systému na těžší případy onemocnění, která se v delším časo-vém úseku dá lépe realizovat. Především o to nyní bojujeme. Proto všichni nosme roušky, protože jen tak můžeme rychlost šíření viru omezit. Osobně se domnívám, že nelze především z důvodů dnešního globalizovaného světa, pohybu zboží a nakonec i osob dlouhodobě uzavřít hranice nebo nechat trvale nás občany sedět doma, protože šíření viru (byť pomaleji) stejně nezabráníme a nakonec dle kvalifikovaných odhadů již dnes je většina nakažených bez příznaků onemocnění a neví o tom, že nějakou dobu (několik týdnů) virus přenášejí nebo budou přenášet. S tím souvisí potřeba zásadně rozšířit dostupnost testů na na přítomnost koronaviru. Důležité je ochránit především naše starší spoluobčany a další rizikové skupiny a pomoci jim tuto nelehkou dobu přečkat. Což se také nyní děje.

A v čem vidím naději? V možnosti některé věci do budoucna změnit... Být více připraveni na vše možné. Týká se to nás všech. Jen pro příklad uvádím. Více kvalifikovaných zdravotníků, nikoliv méně. Ukazuje se, že neustále rušení lůžek akutní péče v menších nemocnicích nemusí být k užitku. Větší připravenost armády k možnému zásahu (jakkoliv si jej nepřejeme), dostatek záchranářů a policistů, ale i více učitelů a méně úředníků. Méně konzumu všeho zboží, více tvořivé práce a větší podpora domácích podniků, živnostníků, atd. Menší závislost na zahraničním dovozu potravin... A mohl bych pokračovat. Jako příklad uvedu, a to nemám nic proti zahraničním investicím, Škodu auto, a.s., která nyní z rozhodnutí zahraničního vedení zastavila výrobu a kdy jí zpustí – není jasné. Jisté je, že vznikají obrovské škody a to i pro naši republiku, i když vlastník sídlí v Německu.

Řadu věcí je třeba do budoucna změnit, nyní je dobrá možnost i nutnost tyto změny udělat!

Autor: Marek Zeman | neděle 22.3.2020 14:17 | karma článku: 12.30 | přečteno: 271x

Další články blogera

Marek Zeman

Velice se mýlíte, pane premiére!

Nejsme extremisté ani proruští aktivisté! Jsme Češi. A také Moravané a Slezané. Nevím, jde-li jen o hlouposti padající z úst premiéra či jde o výraz obav či překvapení ze včerejší demonstrace na Václaváku.

4.9.2022 v 11:13 | Karma článku: 42.45 | Přečteno: 1889 | Diskuse

Marek Zeman

Sliby, chyby! Tím spíše vládní...

Premiér říká, že není čeho se bát. Stát nám pomůže. Ví, jak na to: pomoc při úhradě elektřiny, přídavky na bydlení, atd. V zimě nebude nedostatek plynu, protože EU má dohodu o jeho přerozdělení, uvažuje o "válečné dani".

19.8.2022 v 15:27 | Karma článku: 35.60 | Přečteno: 875 | Diskuse

Marek Zeman

Vládní blamáž? Ano a to jsme na počátku!

Ze světa ani z domova nepřicházejí dobré zprávy, agentura Moody ́s snižila rating ČR, inflace je u nás takřka 17%, vybavení pro školáka první třídy pořídíte za 7.200,- Kč, máslo stojí v průměru 74,90 Kč, atd.

8.8.2022 v 12:45 | Karma článku: 37.07 | Přečteno: 1156 | Diskuse

Marek Zeman

Zdravotnictví je opět Otloukánkem….? Pane ministře, děkujeme!

Sněmovnou prošla předloha návrhu zákona snižujícího platby státu za státní pojištěnce, tzn. důchodce, děti, atd.,která bere zdravotním pojišťovnám z letošních příjmů 14 miliard korun. Dle vlády jde o stabilizaci rozpočtu. Ale...

23.7.2022 v 8:22 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 596 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Karvaiová

Pod rouchem beránčím čert se skrývá

S velkou pompou byl veřejnosti představen tzv. Etický kodex učitele. Vypadá to jako pokrok. Za pokrok se totiž v poslední době vydává kde co.

10.12.2022 v 8:00 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 82 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Krásný čas adventní

Pokud bychom v dějinách lidstva měli najít onen pomyslný velký třesk, z něhož se posléze zrodil advent, bylo to před zhruba dvěma tisícovkami let.

10.12.2022 v 7:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Michael Laitman

Budeme ve všech směrech horší než zvířata?

Hodnoty, které byly tisíce let považovány za samozřejmé, jsou však v poslední době zpochybňovány: Muži chtějí být ženami, ženy chtějí být muži a učitelé musí vyhovět přáním dětí. Kam to povede? Jak hluboko klesneme?

10.12.2022 v 5:14 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 86 | Diskuse

Bohumír Šimek

Jsem bohatý důchodce

Když jsem pracoval, neměl jsem peníze na přestavbu domu, na kterou jsem si musel půjčovat. Když jsem šel do důchodu a pracoval dál, měl jsem důchod a příjem z práce a měl jsem na přestavbu starého domu.

9.12.2022 v 23:13 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 371 | Diskuse

Aleš Merta

Pekarová na horách

Paní předsedkyně Poslanecké sněmovny si udělala krátký výlet na poslaneckou chatu do Harrachova, aby se oficiálně rozloučila s tamějšími ukrajinskými uprchlíky, které ovšem předtím odtud jaksi sama vykopla.

9.12.2022 v 21:49 | Karma článku: 24.08 | Přečteno: 443 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1583

Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek Za zdraví, z.s.,který se věnuje návrhům reformy zdravotnictví (www.za-zdravi.cz). Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik

více

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...