Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

O lidské soudružnosti, lásce a naději..

22. 03. 2020 14:17:54
Dnešek rozhodně nelze prohlásit za běžný víkendový den. Jako by se život zastavil. Může za to šíření koronavirové infekce a nutná opatření s tím související.

A jde také o zkoušku naší vnitřní rozvahy, naší schopnosti se přizpůsobit, našeho odhodlání udělat vše, co je třeba. Plané řeči nepomohou. Jednak hospody jsou zavřené, jednak nemá žádný smysl kritizovat rozhodnutí, která směřují k zabezpečení co největší ochrany nás obyvatel. Lze se nicméně zamyslet nad tím, jak pomoci nyní a co je třeba udělat v budoucnu.

Jsme svědky široké lidské soudružnosti, mnoho dobrovolníků pomáhá starším a handicapovaným, vidíme, kolik lidí šije roušky nejen pro sebe a kolik dalších lidí pomáhá při organizaci potřebné pomoci kdekoliv. I na ulici, kde je sice lidí minimálně, na sebe auta netroubí a v klidu počkají, až se jiné auto rozjede nebo zacouvá... Zkrátka atmosféru zvýšené lidské lásky vidíme všude.

Denně slyším, že jsme ve válce. Ve válce s virem a virus musíme porazit. Tuto symboliku bych raději označil za nadsázku. Ne, že by se virus nedal zcela eliminovat, v sedmdesátých letech minulého století se povedlo porazit virus pravých neštovic, který trápil lidstvo od nepaměti. Od té doby se již proti pravým neštovicím (lat. variola) neočkuje také proto, že pro jejich virus byl člověk jediným přirozeným hostitelem. O tzv. wu-chanském viru tedy koronaviru Covid -19 toho tolik nevíme. Dobrá zpráva je, že se „rýsuje“ možnost léčby, alepoň dle zpráv od odborníků: například v USA, Japonsku nebo Itálii. A také se horečně pracuje na přípravě příslušné vakcíny.

V odborné literatuře se uvádí vazba viru SARS-CoV-2, kam námi sledovaný virus patří, na buněčný receptor pro enzym vytvářející Angiotenzin II z Angiotenzinu I, který je umístěn v hojném počtu v plicních sklípcích. Nutno říci, že Angiotenzin II je hormon v těle nezbytný a zabezpečující regulaci krevního tlaku (jeho vzestup), spolupůsobí na tvorbu adrenalinu, atd. Právě na tomto buněčném receptoru by měl působit lék proti „našemu“ viru a bránit jeho vniknutí do buňky, neboť právě tento receptor užívá koronavirus jako vstupní bránu do buňky, bez které nemůže žít. Věřme, že dostupné léky budou brzy k dispozici. V každém případě toto je vysvětlení, proč nemocní s COVID-19 trpí především plicními příznaky včetně zápalu plic.

Rád bych zdůraznil, že v ČR nyní bojujeme především s rychlostí s jakou se virus šíří, jeho nakažlivost je velmi vysoká. Méně lze bojovat (bez vakcíny) s vlastním šířením. Někdo říká, že virus promoří 15% obyvatelstva, v Německu počítají s 50%-60%. Nesmírně důležitá je připravenost zdravotnického systému na těžší případy onemocnění, která se v delším časo-vém úseku dá lépe realizovat. Především o to nyní bojujeme. Proto všichni nosme roušky, protože jen tak můžeme rychlost šíření viru omezit. Osobně se domnívám, že nelze především z důvodů dnešního globalizovaného světa, pohybu zboží a nakonec i osob dlouhodobě uzavřít hranice nebo nechat trvale nás občany sedět doma, protože šíření viru (byť pomaleji) stejně nezabráníme a nakonec dle kvalifikovaných odhadů již dnes je většina nakažených bez příznaků onemocnění a neví o tom, že nějakou dobu (několik týdnů) virus přenášejí nebo budou přenášet. S tím souvisí potřeba zásadně rozšířit dostupnost testů na na přítomnost koronaviru. Důležité je ochránit především naše starší spoluobčany a další rizikové skupiny a pomoci jim tuto nelehkou dobu přečkat. Což se také nyní děje.

A v čem vidím naději? V možnosti některé věci do budoucna změnit... Být více připraveni na vše možné. Týká se to nás všech. Jen pro příklad uvádím. Více kvalifikovaných zdravotníků, nikoliv méně. Ukazuje se, že neustále rušení lůžek akutní péče v menších nemocnicích nemusí být k užitku. Větší připravenost armády k možnému zásahu (jakkoliv si jej nepřejeme), dostatek záchranářů a policistů, ale i více učitelů a méně úředníků. Méně konzumu všeho zboží, více tvořivé práce a větší podpora domácích podniků, živnostníků, atd. Menší závislost na zahraničním dovozu potravin... A mohl bych pokračovat. Jako příklad uvedu, a to nemám nic proti zahraničním investicím, Škodu auto, a.s., která nyní z rozhodnutí zahraničního vedení zastavila výrobu a kdy jí zpustí – není jasné. Jisté je, že vznikají obrovské škody a to i pro naši republiku, i když vlastník sídlí v Německu.

Řadu věcí je třeba do budoucna změnit, nyní je dobrá možnost i nutnost tyto změny udělat!

Autor: Marek Zeman | neděle 22.3.2020 14:17 | karma článku: 12.30 | přečteno: 268x

Další články blogera

Marek Zeman

Očkování dětí ? Znovu na stole!

Vláda ČR má vnitřně stanovenou hranici v "proočkovanosti" obyvatel, což je těch 70-75%. Nevím, jest-li je to nějaké plnění norem v rámci EU, jako třeba v prodeji elektrických aut, ale očkování dětí od 5 let je čiré zoufalství.

22.9.2021 v 14:54 | Karma článku: 29.46 | Přečteno: 702 | Diskuse

Marek Zeman

Káží vodu, pijí víno! Petr Fiala jde příkladem...

Jedním z atributů pravicové strany je snaha omezit vliv státu na naše životy, mimo jiné i tím, že stát bude přerozdělovat méně peněz, protože jich méně vybere a nám jich více zůstane. Musí tedy šetřit, nikoliv peníze rozhazovat.

15.9.2021 v 9:12 | Karma článku: 38.71 | Přečteno: 1615 | Diskuse

Marek Zeman

Nenechme se zmýlit, aneb tři postřehy...

Dnešní doba přináší různé "výzvy", některé z nich stojí za zamyšlení, kam nás dnešní nejen mediální svět unáší...

15.7.2021 v 12:16 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 530 | Diskuse

Marek Zeman

Očkování dětí proti Covidu-19 ? Velmi varuji...!

V řadě zemí (u nás jen minimálně) se vedou diskuze nad očkováním dětí do 16ti let proti onemocnění Covid - 19. Řada odborníků i laiků je pro, jiná část proti...Pojďme si to blíže rozebrat.

23.5.2021 v 21:57 | Karma článku: 30.13 | Přečteno: 2294 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vilém Ravek

Studenti Právnické fakulty UK požadují genderový akční plán.

Výrazným kladem genderového aktivismu a dalších současných ismů je, že my, co pamatujeme období vrcholné normalizace, můžeme dávat mladým dobré rady ve stylu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

8.12.2021 v 18:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Karel Trčálek

Kdože to leží v nemocnicích? Stačí se podívat na data covid-data ÚZISu!

Chceme si skutečně lhát do kapsy, ničit normální život lidí, ekonomiku, a to přinejmenším zčásti pro byznysové zájmy některých firem kolem covid-19? Skutečná ochrana zdraví lidí se zajišťuje jinými prostředky, nikoli pohrůžkami!

8.12.2021 v 16:20 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 400 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Potrestejme Rusko a střelme se do nohy!

Nějak se mi nechce uvěřit tomu co čtu. Připadá mi to jako jeden velký vtip, nebo spíš nějaká hra žáků zvláštních škol. USA se radí s Evropou, jak zakročit proti Rusku... zase sankce (úsměvné, když nefungují, nebo je to účel?).

8.12.2021 v 14:51 | Karma článku: 31.20 | Přečteno: 585 |

František Mikeš

Když právníci mudrují.

Pro dění okolo jmenování vlády by mohl platit Meyerův zákon: Není nic jednoduššího, než věci zkomplikovat, ale není nic komplikovanějšího, než je zjednodušit.

8.12.2021 v 13:40 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Ziegler

Při cestě ze západního Německa jsme mívali deprese

Reaguji tak na blog Josefa Komárka, který tady nekriticky velebil socialismus. Ve skutečnosti bylo socialistické Československo v roce 1989 zaostalou téměř rozvojovou zemí a návraty ze Západu bývaly hrozné.

8.12.2021 v 12:54 | Karma článku: 24.99 | Přečteno: 638 | Diskuse
Počet článků 61 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1413

Marek Zeman (nar. 18.5. 1964), MUDr., MBA vystudoval v letech 1982 až 1988 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, Internista,nefrolog, všeobecný lékař a primář nestátního zdravotnického zařízení. V letech  2007 až 2015 ředitel FN Královské Vinohrady. Založil Spolek Za zdraví, z.s.,který se věnuje návrhům reformy zdravotnictví (www.za-zdravi.cz). Je předsedou odborné komise pro zdravotnictví Hnutí občanů Trikolóra. Ve volném čase se věnuje četbě, lyžování, vodním sportům,vážné hudbě a historii.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz